Skuteczne pułapki na muchy i ich rodzaje
Jeśli doskwierają ci owady muchy to w Fermowo znajdziesz produkty, dzięki którym pozbędziesz się tego problemu. Z łatwością znajdziesz produkt, który spełni Twoje potrzeby, niezależnie czy potrzebujesz pozbyć się much z mieszkania, małego pomieszczenia gospodarczego, tarasu, ogrodu czy nawet dużej hali czy magazynu. Dzięki dostępnym u nas pułapką na owady pozbędziesz się much raz na zawsze. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał jakieś pytania lub trudności z dobraniem odpowiedniego produktu lub samym procesem zakupowym to możesz do nas zadzwonić lub napisać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o rodzajach naszych produktów i tym do czego są przeznaczone, jeśli będą one niewystarczające - jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Można powiedzieć, że to jedne z najprostszych i najtańszych metod walki z muchami. Składają się z taśmy, papieru lub kartonu, który jest pokryty warstwą kleju. Muchy przyciągnięte do pułapki (często zapachem lub kolorem) przysiadają na niej i zostają unieruchomione. Są tanie i stosunkowo popularne. Z zalet - nie zawierają żadnych składników chemicznych wiec można powiedzieć, że są bezpieczne, wystarczają na bardzo długo (niektóre skutecznie łapią owady nawet do kilku tygodni), są tanie - najtańsze, pojedyncze lepy kosztują nieco ponad 1 zł, lecz są niewielkich rozmiarów. Ich montaż nie wymaga żadnej filozofii - po prostu zawieszamy ją w wybranym miejscu i muchy same na nią wpadają. Pułapki lepowe mają też wady - główną z nich jest estetyka, a raczej jej brak. Niektórzy nie lubią patrzeć na lep pełen much, szczególnie w kuchni. Jeśli dręczy Cię duża ilość owadów to taki lep będzie trzeba często zmieniać co na dłuższą metę może być uciążliwe. Mają ograniczony zasięg - nie wabią owadów z dużej odległości, więc działają tylko miejscowo. Mogą się na nią złapać również inne - pożyteczne owady jak pszczoły.
-
Pułapki z przynętą biologiczną
W tych pułapkach stosuje się specjalne atraktanty – często na bazie naturalnych składników, np. drożdży, rybnych wyciągów, białka lub feromonów. Muchy, zwabione intensywnym zapachem, wlatują do środka pułapki (np. plastikowego pojemnika) i nie są w stanie się z niej wydostać. Takie pułapki, w szczególności na bazie fermentujących składników są bardzo skuteczne nawet przy dużej ilości owadów dzięki czemu są bardziej wydajne, np. od lepów. Przyciągają muchy z większej odległości. Podobnie jak lepy nie zawierają składników chemicznych i często są wielokrotnego użytku - wystarczy raz na jakiś czas wymienić przynętę. Na plus jest również fakt, że są bardzo pojemne, niektóre mogą złapać nawet 12 000 much zanim będzie trzeba je opróżnić. Takie pułapki spodobają się fanom ekologii, ponieważ nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i nie szkodzą środowisku. Nie ma też opcji pobrudzenia się klejem co może mieć miejsce np. w przypadku pułapek lepowych. Jeśli chodzi o wady, to taki rodzaj pułapki może wydzielać nieprzyjemny zapach (fermentująca przynęta), dlatego najlepiej sprawdzają się miejscach nieco oddalonych od ludzi, np. gdzieś na działce czy ogrodzie i nie raczej nie nadadzą się do używania w mieszkaniu.
Lampy przyciągają muchy światłem ultrafioletowym (UV), a następnie zabijają je za pomocą prądu (siatka elektryczna) lub unieruchamiają na powierzchni lepnej. Lampy tego typu mogą działać cicho lub z efektem "iskry". Są bardzo skuteczne w zamkniętych pomieszczeniach, na tle innych pułapek mają estetyczny wygląd a dodatkowo wiele modeli działa 24 godziny na dobę. Nie zawierają chemii, działają natychmiastowo (mucha ginie od razu po zetknięciu się z pułapką). A teraz wady - wymagają dostępu do prądu więc nie nadadzą się do niektórych miejsc bez dostępu energii elektrycznej. Można odnotować nieco niższą skuteczność w dzień, ponieważ wtedy światło UV jest dla owadów mniej widoczne. Wymagają regularnych wymian tacki, na której lądują złapane muchy. Są też zdecydowanie droższe niż inne pułapki.
Działają podobnie jak lampy UV, ale bez światła – niektóre emitują impulsy elektryczne po wykryciu ruchu lub są wyposażone w wabiki. Gdy mucha zbliża się do urządzenia, zostaje porażona prądem. Plusem jest fakt, że takie pułapki działają na różne owady, nie tylko muchy. Są łatwe w czyszczeniu, wystarczy wyciągnąć zużytą tackę z owadami.
-
Ekologiczne pułapki na muchy
Domowe lub gotowe rozwiązania bazujące na naturalnych składnikach – np. mieszanka wody, cukru, octu lub fermentujących owoców. Muchy przyciągnięte zapachem wpadają do pułapki (najczęściej słoika lub butelki) i nie potrafią się wydostać. Są bezpieczne dla dzieci, zwierząt i środowiska. Są tanie, bo można je przygotować szybko i samodzielnie z produktów, które każdy posiada w domu.
Czego nie lubią muchy i co je odstrasza?
Istnieje wiele naturalnych wabików na muchy. Są to np. niektóre rośliny jak bazylia, tymianek, rozmaryn czy lawenda. Dzieje się tak ponieważ zawierają zapachy, które dla much są nieprzyjemne. Pozytywnym jest fakt, że większość takich nieprzyjemnych dla much zapachów, dla człowieka będzie neutralna lub przyjemna. Poza roślinami są olejki eteryczne - ta sama zasada - wydzielają nieprzyjemny zapach (dla much oczywiście). Są jeszcze odstraszacze dźwiękowe, które emitują nieprzyjemne dla much dźwięki (nie słyszalne dla ludzi), ale jest to metoda raczej mało popularna. Można powiedzieć, że muchy nie lubią czystości i porządku, więc warto regularnie dbać np. o wynoszenie śmieci, szczególnie jeśli zawierają jakieś związki organiczne, a w szczególności mięso. Takie pozostawione resztki żywności, np. po obiedzie to jedna z głównych przyczyn pojawienia się much, dlatego radzimy - regularnie opróżniaj kosze na śmieci.